V ponedeljek, 25. 1. 2021 smo devetošolci razredno uro preživeli na zoomu, kjer so se nam na povabilo pedagoginje Nine pridružili gostje, dijaki 2. oz. 3. letnika srednjih šol.

Z nami so bili: Lina iz Srednje šole za farmacijo, kozmetiko in zdravstvo, Jera in Anže iz Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra Kamnik, Arif iz Srednje šole Domžale, Nik iz Gimnazije Šiška in Gal iz Gimnazije Šentvid, vsi dijaki različnih izobraževalnih programov: farmacevstki tehnik, gimnazija, predšolska vzgoja, avtoserviser in športna gimnazija.

Pedagoginja jim je zastavljala vprašanja o življenju in delu v srednji šoli z namenom, da devetošolci dobimo čim bolj realen pogled in občutek, kaj vse se spremeni, ko postaneš dijak. Nekaj vprašanj smo jim  zastavili tudi devetošolci: kako izgleda običajen dan srednješolca, kako je z nalogami in učenjem, kateri krožki, dejavnosti in izmenjave so ponujene v srednji šoli, ali so NPZ-ji zelo pomembni, kako izgleda bivanje v dijaškem domu, ali veliko dijakov ponavlja letnik… in srečanje se je precej podaljšalo.

Povabljeni srednješolci so bili izredno sproščeni, simpatično zgovorni, navdihujoči s svojo pozitivno energijo in vero v prihodnost in so našim devetošolcem predali neprecenljive napotke in sporočila o odgovornosti, vztrajnosti, spoštovanju, pomenu znanja.

Eno glavnih sporočil je bilo, da je potrebno srednjo šolo kljub prijetnim in nepozabnim doživetjem vzeti resno, odgovorno, da se je potrebno učiti in pri tem pomaga, da res poslušaš pri pouku (že zdaj v osnovni šoli), da v srednji šoli dozoriš in so medosebni odnosi zato bolj zreli, še zanimivejši kot v osnovni šoli in če si ti spoštljiv do profesorjev in sošolcev, so tudi oni do tebe. Si je pa potrebno dobro organizirati šolski in prosti čas in se potem zmore brez večjih težav. Zanimiva je praksa pri delodajalcu, kjer se res veliko naučiš. Pohvalili so malico in daljši čas za malico, navdušeno so opisovali stike s tujino.

Mnenja devetošolcev o srečanju:

• Bilo je zanimivo, saj se mi zdi, da oni, ki so naših let, govorijo bolj v našem »jeziku« in naša vprašanja razumejo in se znajo pogovarjati. /Neža
  • Bilo je super, saj so to informacije iz prve roke. /Maks
  • Super mi je bilo, škoda, da je že tako hitro konec. Sem dobila veliko novih informacij. /Lara
  • Meni je bilo zelo všeč, ker sem slišala dobesedno vse, kar sem hotela vedeti. Všeč mi je bilo tudi, da so povedali, kako se je treba učiti in koliko. V bistvu bi bilo super, če bi to lahko še ponovili. /Tavita
  • Srečanje je bilo zanimivo, spodbudno in dobro, da spoznaš srednjo šolo. /Miha
  • Zelo koristno in zanimivo. /Hana
  • Kul je bilo. /Aleks
  • Super, zelo uporabni nasveti in informacije. /Eva
  • Bilo mi je zelo všeč, saj sem veliko izvedela, kako poteka dan v srednjih šolah. /Nika
  • Zanimivo, informativno. Veliko stvari mi je postalo jasnih. /Tara
  • Meni je bilo zanimivo, zelo uporabne odgovore do dali. /Manca