Glede na dogajanje na socialnih omrežjih objavljamo še na šolski spletni strani sporočilo, ki je bilo poslano staršem 5. do 9. razreda pred velikonočnimi prazniki:

Žal tudi na naši šoli opažamo, da se med učenci na socialnih omrežjih pojavljajo neprimerne vsebine in pogovori.

Na šoli učence skozi projekt računalniškega opismenjevanja in z izvajanem preventivnih delavnic načrtno ozaveščamo o smotrni in varni rabi elektronskih naprav. Ker otroci elektronske naprave uporabljajo večinoma doma, je zelo velika odgovornost tudi na vas starših.

Spodbujam vas, da doma resno razmislite in se odločite za naslednje ukrepe, s katerimi boste svoje otroke vsaj delno obvarovali pred izjemno škodljivimi posledicami prekomerne rabe elektronskih naprav in negativnimi vplivi socialnih omrežjih:

  • Z otrokom se večkrat pogovarjajte o smotrni in pravilni rabi elektronskih naprav (če s tem niste seznanjeni, si pred pogovorom preberite več na spletni strani: https://safe.si/starsi).
  • Otroka opozorite, kaj se na spletu lahko objavlja in česa ne, pogovorite se o spletnem bontonu, opozorite ga, da se lahko ob nekaterih neprimernih objavah vključi tudi policija.
  • Z otrokom se večkrat pogovorite o tem, kaj počne na elektronskih napravah, naj vam pokaže aplikacije, ki jih uporablja in vsebine, ki jih spremlja (to ni vdor v zasebnost, temveč dolžna skrb za zavarovanje otroka pred pastmi rabe elektronskih naprav).
  • Otroka spodbujajte, naj vam takoj pove in zaupa, če se mu na spletu dogaja kaj neprijetnega.
  • Otrok naj elektronske naprave uporablja le v skupnih prostorih doma (npr. v dnevni sobi).
  • Otrok naj elektronsko napravo pušča v skupnih prostorih doma, ko je ne uporablja (še posebej ponoči).
  • Otrok naj telefon v času pouka pusti doma, ker ga v šoli ne potrebuje (vedno vas lahko pokliče iz tajništva šole).

Želimo si zdravo in brezskrbno otroštvo za naše otroke in mladostnike, zato moramo v skrbi za njih biti kot odrasli odgovorni in se medsebojno podpirati v tovrstnih prizadevanjih.