8. razredi smo se odpravili na naravoslovni dan v Ljubljano. Ogledat smo si šli Zavod za transfuzijo krvi in UKC reševalno postajo, da bi spoznali, kako delujeta ti dve ustanovi.
ZAVOD ZA TRANSFUZIJO KRVI
Kdaj lahko darujemo kri?
Ko smo zdravi, tehtati moramo več kot 50 kg in stari moramo biti med 18 in 65 let. Vsi darovalci krvi so zapisani v krvodajalski bazi. Na dan kri daruje približno 350 darovalcev.
Na koliko časa lahko darujemo kri?
Moški vsake 3 mesece, ženske na 4 mesece.
Kdo krvi ne sme darovati?
Ljudje, ki uporabljajo drogo in alkohol, ljudje, ki imajo okužbe HIV ali njihovi partnerji, ljudje, ki so prestali operacijo, nosečnice.
Česa ne smemo početi pred odvzemom krvi?
Ne smemo biti utrujeni, pijani, lačni, en dan prej ne smemo jesti mastne hrane.
Koliko časa je kri uporabna?
Polna kri zdrži par ur, zato jo je treba primerno hraniti na mrzlem.
Kako se kri vzame?
Najprej roko napnemo, razkuži se površina roke, obriše se odvečno razkužilo, nato v žilo zapičijo iglo in kri počasi teče po cevki.
UKC POSTAJA LJUBLJANA (REŠEVALNA POSTAJA)
Postaja je bila ustanovljena leta 1922, sedaj obstaja 103 leta. Obstajale so že prej, samo da so za intervencije imeli kočijo in konja. Med 1. majem in 1. novembrom za intervencije uporabljajo tudi motorje.
Meni osebno je bila najbolj zanimiva reševalna postaja, ker sem videl celotno opremo v rešilcu. Te opreme je zelo veliko v tako majhnem kombiju in je zelo draga. Ko smo opazovali odvzem krvi, to ni lep pogled za vsakogar. Meni je postalo malo slabo, zato sem raje pogledal stran. Drugim bi tudi priporočal ogled, saj bi se kaj novega naučili.
V novinarski vlogi sem se preizkusil Vid Jamšek Puš iz 8. č.